1. Anasayfa
  2. Puan Hesaplama

KPSS Puan Hesaplama

KPSS Puan Hesaplama
KPSS Puan Hesaplama
4

2024 Kamu Personel Seçme Sınavı puan hesaplama modülümüz EğitimPusulam üzerinden ücretsiz kullanıma açıktır. KPSS puan hesaplama 2024 aracı puan hesaplama işlemlerini bir önceki yıllarda yapılan sınavların puan getirilerine göre yapmaktadır. Doldurduğunuz doğru ve yanlış sayılarına göre netlerinizi hesaplayarak sınav sonucunda alınan puanı göstermektedir.

KPSS LİSANS KONULARI KPSS ÖNLİSANS KONULARI KPSS ORTAÖĞRETİM KONULARI

KPSS Puan Hesaplama

KPSS puan hesaplama işlemleri için aşağıdaki bölümleri doldurmanız yeterlidir.

KPSS PUAN HESAPLAMA

DoğruYanlışNet
GENEL YETENEK(60)
GENEL KÜLTÜR(60)
EĞİTİM B.(80)
ÖABT(75)

PUAN DURUMU

Puan TipiPuan
KPSS P10 Puanı
KPSS P3 Puanı
ÖABT P121 Puanı
Önlisans P93 Puanı
Ortaöğretim P94 Puanı

Kamu personeli seçme sınavı ülkemizde en çok insanın girdiği sınavların başında yer almaktadır. KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans için ayrı ayrı yapılmaktadır. Tabii ki sınava giren adayların en çok merak ettiği konuların başında kaç puan alacakları gelmektedir. İnsanlar sınavda nasıl bir başarı elde ettiklerini görmek istemekteler.

KPSS Puan hesaplamak için net bir formül bulunmamaktadır. Yaptığınız nete göre alacağınız puan değişmektedir. Her yıl katsayılarda ve eklenen puanlarda değişiklik olmaktadır. Bu noktada net olarak puanınızı hesaplamanız mümkün değildir. Puan hesaplama formülleri ve siteleri geçen yıllardaki verileri kullanır ve sizlere bir ortalama verirler. Bu hesaplamalar sonucunda çıkan puanınız bu nedenle tam olarak alacağınız puan değildir. KPSS puan hesaplama size yaklaşık bir sonuç verecektir.

KPSS Puan Hesaplama 2024

KPSS puan hesaplama 2024 yılında da sıklıkla araştırılmaktadır. KPSS’de alacağınız puan yukarıda da belirtiğimiz gibi yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin sebepleri arasında;

  • O yıl sınava giren kişi sayısı yer alır.
  • Sınava giren adayların başarıları yer alır.
  • Sınavın genel zorluğu ve kolaylığı da yine alacağınız puanı etkilemektedir.

Bu noktada hesaplama yöntemlerinin size tam olarak sonuç vermesi mümkün değildir. Sizlere yaklaşık olarak bir sonuç sunmaktadır. Bu hesaplamalar sonucunda çıkan sonuç gerçek puanınızdan yaklaşık olarak 5 puan az veya daha fazla olabilir. Yine de genel bir fikir edinmeniz ve sizlere bir fikir sunması açısından hesaplamalar önemlidir.

Puan hesaplamasını isterseniz kendiniz yapabilir isterseniz de bu amaç için oluşturulan araçları kullanabilirsiniz. Araçlara doğru ve yanlış sayılarınızı girerek puanınızı rahat bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Hesaplama araçları, hesap sırasında yapacağınız hesapları da sıfırlamaktadır.

KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS puan hesaplama yöntemi karışık bir yöntemdir. Bunun yanında hesaplama için standart sapmayı ve o yıl yapılan sınavın ortalamasını da bilmeniz gerekir. Tabii ki sınav yapılmadan bunları bilmek mümkün değildir. Bu anlamda bir yıl önceki veriler kullanılır. Bu da sizlere ortalama bir sonuç verir. Net olarak puanınızın hesaplanması bu verileri bilmemiz mümkün olmadığından yapılamamaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi hesaplama sonucunda çıkan puanınızın 5 puan üstü veya altını esas alabilirsiniz. Ortalama olarak yaptığınız net sayısına göre alacağınız puanı bu sayede bulabilirsiniz.

Eğer puanınızı kendiniz hesaplamak isterseniz aşağıda yer alan formülü kullanmanız gerekir. Formülün ortalama ve standart sapma verilerine ÖSYM üzerinden ulaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu değerler sınav sonrasında çıkmaktadır. 2024 yılı sınavı henüz yapılmadığı için bu yıla ait verileri kullanmanız mümkün değildir. Bu noktada 2023 veya daha önceki yıllara ait verileri kullanmanız gerekir. Bu da size ortalama olarak bir sonuç verir.

KPSS Puanını ÖSYM her yıl aynı formül ile hesaplamaktadır. Fakat her yıl yaptığınız net sayısı aynı olsa bile puanınızın değişmesinin sebebi standart sapma ve sınava giren tüm adayların ortalamasıdır. Her yıl bu veriler değiştiği için net sayınıza göre alacağınız puan da değişmektedir. Farklı alanlarda puan farkı çıkmasının sebebi de yine standart sapma olmaktadır. Her alanın standart sapma değeri değişmektedir bu da puanınızın değişmesine neden olmaktadır.

 KPSS’de farklı alanlara gidiyorsunuz bu noktada kat sayılar da işin içine girmektedir. Eğitim bilimleri veya benzer alanlara giriyorsanız bu noktada girdiğiniz tüm alanların belirli bir kat sayısı olmaktadır. Her sınavdan aldığınız puan bu kat sayı ile çarpılmakta ve size puanınız verilmektedir. Herhangi bir sınavdan düşük almanız bu noktada ana puanınızı ciddi anlamda etkileyecektir. Alan bilgisi gibi sınavlar da varsa bu noktada tüm sınavlardan yakın puan almanız önemlidir.

KPSS Puan Değerleri Neler?

KPSS puan hesaplama karışık bir formülden oluşmaktadır. Bu sınavda okul başarı puanı, mezuniyet puanı veya benzer etmenler olmadığı için tüm puan yaptığınız doğru ve yanlış sayısına göre belirlenmektedir. KPSS puanınız 100 üzerinden değerlendirilmektedir. KPSS puan hesaplama yöntemi hem ortaöğretim KPSS için hem ön lisans KPSS için hem de lisans KPSS için aynıdır. KPSS puanınızı hesaplamak için yapmanız gerekenler;

  • İlk olarak ham puanınızı hesaplamanız gerekir. Ham puan sınavda yaptığınız doğru ve yanlış sayısı sonucunda çıkan puandır. Sonrasında ham puanınızdan sınavın genel ortalamasını çıkarmalısınız.
  • Çıkan sonucu yine sınav sonucunda ortaya çıkan standart sapmaya bölmelisiniz.
  • Bunun sonunda çıkan sonucu 50 ile çarpmalısınız.
  • Son olarak çıkan sonuca 50 puan eklemelisiniz. Bu eklemeyi de yaptıktan sonra ortaya çıkan sonuç sizin puanınız olacaktır.

Bu noktada standart sapma alandan alana farklılık göstermektedir. Bilindiği üzere KPSS’de birçok puan türü bulunmaktadır. Her alanın standart sapması farklı olmaktadır. Puanlarınız arasında fark oluşmasını da bu standart sapma sağlamaktadır.

Eğer lisans KPSS’ye girdiyseniz ve eğitim bilimleri gibi farklı alanlara da girdiyseniz tabii ki bu noktada hesaplama büyük oranda değişmektedir. Yine KPSS Puanlarınız yukarıdaki formüllere göre yapılmaktadır. Fakat eğitim bilimleri veya girdiğiniz diğer alandaki puanınız da belirli kat sayılar ile hesaplanmakta ve diğer puan türleri de oluşmaktadır. Kat sayılar birbirine yakın olduğu için her alandan iyi bir puan almanız önemlidir. Aksi halde sonuç olarak alacağınız puan çok düşecektir. Özellikle de eğitim bilimleri, öğretmenlik alan bilgisi ve KPSS gibi çok sayıda sınava giriyorsanız bu noktada puanınızı etkileyen unsur sayısı artmakta ve kat sayılar tamamen birbirine yaklaşmaktadır.

KPSS Puan Değişimi Neye Göre Oluyor?

Puanınızı etkileyen yukarıda da belirtiğimiz gibi birçok unsur vardır. Bunların temelini sınava giren kişi sayısı, sınava girenlerin genel başarısı ve sınavın o yılki zorluğu olmaktadır. Formülden de anlayabileceğiniz gibi puanınızın oluşmasını sağlayan ana unsurlar sınavın genel ortalaması ve standart sapmadır. Bu veriler her yıl değişiklik göstermektedir. Bu verileri sınav yapılmadan bilmek mümkün olmamaktadır. Her yıl oluşan puan farkları da bu verilerden kaynaklanmaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi bu noktada hesaplama sonucunda çıkan puanınızın 5 puan yükseği veya 5 puan alçağı arasında kalan değerler tam olarak alacağınız puanı vermektedir.

KPSS Puan hesaplamasını elle yapmak yerine araçları kullanmanız faydanıza olacaktır. Yukarıdaki formül karışık bir formüldür ve hesap makinesi kullanılsa bile hesaplanması zor olacaktır. Hesaplama araçları sizlere bu noktada büyük bir kolaylık sağlar. Bunun yanında sizlere son 5 veya son 10 yıldaki verilere göre hesaplamalar da sunmaktadır. Bu sayede ortalama olarak ne alacağınız tahmin etmeniz de kolaylaşmaktadır.  

KPSS puan hesaplama 2024 bu şekilde yapılmaktadır. Sizde yukarıda belirtiğimiz formülü kullanarak veya hesaplama araçlarını kullanarak yaklaşık bir puan elde edebilirsiniz. Sınavdan alacağınız puan buna yakın olmaktadır. Fakat sınavda alacağınız puandan daha önemli olan tabii ki sıralamanızdır. Bu tür sıralamaya dayalı sınavlarda aldığınızdan puandan çok sıralamanız belirleyici olmaktadır. YDS gibi sıralama sınavı olmayan tamamen başarınızı ölçen sınavlarda ise puanınız önemli olmaktadır. Bu noktada puanınızdan çok sıralamanıza odaklanarak bir seçim yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Her yıl sınava giren aday sayısı artığından sıralamalarda çok büyük farklılık oluşmaktadır. Puan ile tercih yapmanız sizi yanıltacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. Kpss puan hesaplama aracı benim için çok faydalı oldu. Çok teşekkürler.

  2. Çok teşekkürler kpss çalışma sürecimde puan hesaplama aracınızı sıklıkla kullanıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir