1. Anasayfa
 2. Puan Hesaplama

LGS Puan Hesaplama

LGS Puan Hesaplama
LGS Puan Hesaplama
0

2024 Liselere Geçiş Sistemi puan hesaplama modülümüz EğitimPusulam üzerinden ücretsiz kullanıma açıktır. LGS puan hesaplama 2024 aracı puan hesaplama işlemlerini bir önceki yıllarda yapılan sınavların puan getirilerine göre yapmaktadır. Doldurduğunuz doğru ve yanlış sayılarına göre netlerinizi hesaplayarak sınav sonucunda alınan puanı göstermektedir.

LGS KONULARI FEN LİSELERİ TABAN PUANLARI

LGS puan hesaplama işlemleri için aşağıdaki bölümleri doldurmanız yeterlidir.

LGS PUAN HESAPLAMA

DoğruYanlışNet
Türkçe(20)
T.C İnk. Tarihi(10)
Din Kültürü A.B(10)
Yabancı Dil(10)
Matematik(20)
Fen Bilimleri(20)

PUAN DURUMU

Puan TipiPuan
LGS Puanı 2024
LGS Puanı 2023

LGS Puan Hesaplama

Liseye geçiş sınavı her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği bir sınav. Günümüzde en yakınımızdaki liseye gitmek için herhangi bir puan gerekmiyor. Fakat iyi bir lisede okumak için bu sınavdan başarılı olunması gerekiyor. Bu noktada sınava giren öğrencileri en çok araştırdığı konuların başında LGS puan hesaplama geliyor. Öğrenciler sınavdan çıktıktan sonra kaç alçaklarını doğal olarak merak ediyor. Bu noktada da yaptıkları doğru ve yanlış sorularına göre puanlarını hesaplamak istiyorlar.

Bu noktada puanınızı tahmini olarak hesaplayacak birkaç formül bulunuyor. Bu formülü kullanarak puanınızı yaklaşık olarak hesaplamanız mümkün. Fakat bu formüller geçmiş yıllardaki sınava bakılara hazırlandığı için bu sene alacağınız puanı net olarak hesaplaması da mümkün olmuyor. Yine de bu formüller kullanılarak yaklaşık bir sonuç elde ediliyor.

LGS puanı hesaplanırken hesaplamadaki en önemli iki etmen standart sapma oluyor. Standart sapmada sınav sonrasında hesaplanabiliyor. Bu noktada sınav yapılmadan önce alacağınız puanın tam olarak hesaplanması mümkün olmuyor. Biraz önce de belirtiğimiz gibi geçen senelerin standart sapması ele alınarak yaklaşık bir sonuç elde ediliyor.

LGS Puan Hesaplama 2024

Öğrenciler hayatları boyunca birçok sınava giriyor. Bunlardan birisi de liseye geçiş sınavı oluyor. Liseye geçen öğrencilerin bu noktada en çok araştırdığı konulardan birisi de LGS puan hesaplama oluyor. 2024 yılında da bu araştırma sıklıkla yapılıyor. Yukarıda da belirtiğimiz gibi puan hesaplanması için standart sapmanın kaç olduğunun bilinmesi gerekiyor. Fakat bu veri sınav yapmadan elde edilemiyor. Standart sapma tüm öğrencilerin başarısına bakılarak hesaplanıyor. Bu noktada 2024 LGS sınavı henüz yapılmadığı için net olarak bir sonuç hesaplamak da mümkün olmuyor. Bununla birlikte geçmiş yılların standart sapmalarının ortalaması alınarak sizlere bir puan sunuluyor. Bu puan tam olarak alacağınız puanı vermese de alacağınız puana çok yakın bir sonuç veriyor.

Hesaplama sonucunda çıkan bu tahmini sonuç belirtiğimiz üzere gerçek sonucunuza çok yakın oluyor. Gerçek puanınız tahmini sonuçtan 20 puan yüksek veya düşük olabiliyor. Fakat gerçek sonuç ile tahmini sonuç arasında genelde çok büyük farklar bulunmuyor. Yıllara göre böyle farkların oluşmasının da birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenler arasında;

 • O yıl sınava giren öğrenci sayısı bu etmenler arasında yer alıyor. Sınava giren öğrenci sayısı artıkça puanınız da değişiyor. Sınava giren öğrenci sayısı puanınız kadar sıralamanızı da etkiliyor.
 • İkinci etmen tabii ki sınava giren öğrencilerin başarısı oluyor. Genel ortalama puanın hesaplanmasında önemli bir etmen oluyor. Bu noktada sizinle giren kişilerin çok başarılı olması sizin puanınızın düşmesine neden oluyor.
 • Son etmen ise o yılki sınavın genel zorluğu oluyor. O yıl girdiğiniz sınavın zor olması puanınızın yükselmesini sağlıyor. Tabii ki bu noktada sizin de zor soruları doğru olarak yapmanız gerekiyor.

LGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

LGS puan hesaplama noktasında iki seçenek karşınıza çıkıyor. Bu iki seçenekten birisini kullanarak tahmini olarak puanınızı hesaplamanız mümkün oluyor. Bu yollardan birincisi tabii ki hazır olarak geliştirilmiş olan hesaplama araçlarını kullanmak oluyor. Bu tür araçlar doğru ve yanlış sayınıza göre puanınızı hesaplıyor. Sizlere hızlı bir sonuç sunuyor. Bunun yanında kullanabileceğiniz ikinci yöntem formülü kullanarak hesabı kendinizin yapması oluyor. Bu yöntem tabii ki birinci yönteme göre daha zahmetli oluyor. İkinci yöntemi kullanmak için geçmiş yılların standart sapmasını araştırmanız ve karışık bir formülü uygulamanız gerekiyor.

Her ne kadar ikinci yöntem yani formülü kullanarak puanı hesapladığınız yöntem karışık olsa da bu yöntemde kullanılan formülü bilmenizde fayda var. Bu formül gerçek sınav notunuzun da hesaplanmasında kullanılan yöntemin aynısı. Bu noktada sınav notum nasıl hesaplanıyor diye merak edenler için de bu formül güzel bir cevap olmuş oluyor.

LGS Puan Değerleri Neler?

LG sınavında her dersin bir kat sayısı vardır. Bu kat sayıları puanınızın hesaplanması noktasında önemli kriterlerden birisi olmaktadır. Derslere göre katsayılar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Türkçe dersinin liseye geçiş sınavındaki kat sayısı 4.
 • Matematik dersinin liseye geçiş sınavındaki kat sayısı yine 4.
 • Fen bilimleri dersinin liseye geçiş sınavındaki kat sayısı 4.
 • İnkılap tarihi dersinin liseye geçiş sınavında kullanılan kat sayısı 1.
 • Din kültürü dersinin liseye geçiş sınavında kullanılacak kat sayı yine İnkılap tarihi ile aynı yani 1.
 • Yabancı dil kısmının toplam puanınıza etkisi yani kat sayısı da yine 1.

Bu katsayılar ağırlıklı standart puan hesaplanırken kullanılıyor. Şimdi gelelim asıl kısma yani puan hesaplanmasının formülüne. LGS Puan hesaplama işlemi ÖSYM tarafından aşağıdaki gibi yapılıyor.

 • İlk olarak ham puanınızın hesaplanıyor. Ham puan aslında net sayınız oluyor. Bu noktada yaptığınız her 3 yanlış için bir doğrunuz siliniyor ve her dersteki net sayınız belirlenmiş oluyor.
 • Sonrasında sınava giren herkesin net ortalaması, sizin yaptığınız net sayısından çıkarılıyor. Bu çıkarma testin standart sapmasına bölünüyor. Sonrasında bu değer 10 ile çarpılıyor ve son olarak 50 puan ekleniyor.
 • Bu işlem her ders için tekrarlanıyor. Bu işlemler sonucunda her ders için ağırlıklı standart puanınız bulunmuş olunuyor.
 • Son aşamada ise bulunan bu puanınız her ders için ayrı ayrı yukarıda verdiğimiz kat sayılar ile çarpılıyor. Bu çarpım sonucunda ise ağırlık kat sayısı hesaplanmış oluyor.
 • Her ders için bu hesaplamalar yapıldıktan sonra ortaya çıkan sonuçlar toplanıyor. Bu toplamda sizin LGS puanınızı oluşturuyor.

Standart sapma ve sınavın ortalaması her yıl değişiyor. Sınavdaki öğrencilerin başarısı da bu yüzden önemli oluyor. Bu nedenle sınav yapılmadan sınav puanınızı net olarak hesaplamak mümkün olmuyor. Yine de geçmiş yılların ortalamasına ve standart sapmasına bakarak ortalama bir hesap yapılabiliyor. Bu sonuç da gerçek alacağınız sonucuna çok yakın bir sonuç veriyor. Bu yöntem ile hesaplanan sonuç, gerçek sonucunuzdan en fazla 20 puan düşük veya 20 puan yüksek oluyor.

LGS Puan Değişimi Neye Göre Oluyor?

Sınavdaki puan değişimi standart sapmanın değişmesi ve ortalamanın değişmesi ile oluyor. Bu iki değer her sene değiştiği için sizin de yıllara göre yaptığınız nete göre puanınız değişiyor. İki yıl aynı neti yapmış olsanız bile bu değerler değiştiği için puanınız farklı olabiliyor. Tabii ki netleri hangi dersten yaptığınız da puanınızı etkileyen etmenlerden birisi oluyor. Türkçe, matematik veya fen bilimleri gibi kat sayısı yüksek derslerden yaptığınız netler puanınızın daha çok artmasını sağlıyor.

Bu noktada belirtmemiz gereken bir unsur ise sıralama oluyor. Özellikle lise seçiminizi yaparken puana bakmak sizi yanıltan bir durum oluyor. Puan belirtiğimiz gibi her sene değişiklik gösterebiliyor. Fakat sıralama değişiklik göstermiyor. Her lise ortalama olarak aynı sıralamada alım yapıyor. Bu noktada başvurunuzu yaparken puandan önce bakmanız gereken değer sıralama oluyor. Tercihlerinizi yaparken de okulun geçen sene aldığı puana göre değil geçen sene aldığı sıralamaya bakmanız fayda kazanıyor. Aksi halde yaptığınız tercihler doğru bir sonuç vermiyor. Tercihlerinizi en doğru şekilde yapmak için mutlaka gitmek istediğiniz liselerin sıralamasına da bakın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir