1. Anasayfa
  2. Konular

5. Sınıf Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

5. Sınıf Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır?
5. Sınıf Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır
0

Devlet başarılı olan ama maddi durumu yetersiz olan öğrencileri desteklemek için bursluluk sınavları yapmaktadır. Her yıl yapılan bu sınavlar ile başarılı olan öğrencilere maddi destek sağlanmaktadır. Bu sınav ortaöğretimde olan öğrenciler için yapılmaktadır. Bu noktada sınavın uygulandığı sınıf düzeylerinden birisi de 5. Sınıflar olmaktadır. Tabii ki hem veliler hem de öğrenciler bu sınav hakkında pek çok araştırma yapmaktadır. Araştırma konularından birisi de 5. Sınıf bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır araştırması olmaktadır.  Özellikle öğrenciler bu sınavdan başarılı bir sonuç almak için kaç puan alması gerektiğini merak etmektedir. Tabii ki sınav hakkında merak edilen farklı konularda bulunmaktadır.

5. Sınıf Bursluluk Sınavı Nedir?

5. sınıf bursluluk sınavı yukarıda da belirtiğimiz gibi başarılı olan ama maddi durumu yetersiz olan öğrencileri desteklemek için yapılan bir sınavdır. Bu sınav sonucunda başarılı olan öğrencilere maddi destek sağlanmaktadır. Öğrenciler bu sınavdan yüksek bir puan alırlarsa aylık olarak para kazanmaya hak kazanmaktadır. Bu sınavda Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanından sorular çıkmaktadır. Her dersten 25 adet soru sorulmakta ve toplamda 100 adet soru sorulmaktadır. Bu 100 soruyu çözmeleri için öğrencilere 120 dakika süre sunulmaktadır.

Sınava girmek için aranılan farklı şartlar vardır. Bunların başında Türk vatandaşı olmak, öğrencinin ailesinin maddi durumunun yetersiz olması ve öğrencinin herhangi bir ciddi disiplin suçuna karışmamış olması gelmektedir. Temel olarak bu şartları sağlamayan öğrenciler sınava alınmamaktadır. Özellikle de ailelerin maddi durumları sınava girişte büyük bir etmen olmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan öğrenciler ise  5. Sınıf bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır sorusunu sıklıkla araştırmaktadır. Tabii ki başarılı olan ve maddi olarak yetersizliği bulunan öğrenciler için bu sınan önemli olmaktadır.

Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekli?

5. Sınıf bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır sorusu çok fazla öğrenci ve veli tarafından araştırılmaktadır. Bu sınava her yıl çok fazla başvuru vardır. Bu başvurular arasından her zaman en iyi öğrenciler seçilmektedir. Tabii ki sınavdan almanız gereken puan da bu noktada yüksektir. Sınav 500 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda da burs alan öğrenciler 450 ila 500 puan arasında bulunmaktadır. 450 puan altında alan adayların bu sınav sonucunda burs alması neredeyse imkansızdır. Sınava giren öğrenci sayısı her yıl arttığından dolayı puanlar da her yıl yükselmektedir. Burs alabilmek için ortalama 470 puan hedeflenmelidir. Aksi halde bu sınavdan başarılı olmanız ve burs almanız mümkün olmayacaktır.

Sınavdan 470 puan almak için mutlaka tüm derslere çalışmanız gerekmektedir. Her alanda başarılı olmadığınız sürece bu sınavda kazananlar arasında bulunmanız zordur. Sınava olan talep çok yüksek olduğundan dolayı öğrencilerin de alması gereken puan yükselmektedir.

470 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir?

5. Sınıf bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır araştırması yapan öğrencilerin bu araştırmadan sonra en çok sorduğu soru 470 puan almak için kaç net yapmam gerekir sorusu olmaktadır. Daha önce de belirtiğimiz gibi sınavda Türkçe, matematik, fen bilimler ive sosyal bilimler olmak üzere 4 ders bulunmakta ve her bir dersten 25 adet soru sorulmaktadır. Bu noktada başarılı olmak için;

  • En az 20 ila 23 net arasında Türkçe neti yapmanız gerekmektedir. Geçmiş yıllara baktığımızda burs almayı başaran öğrencilerin büyük kısmının Türkçede 25 net yani full yaptığını görmekteyiz.
  • Matematik kısmından yine en az 20 ila 22 net arasında yapmanız gerekmektedir. Burs almak için matematik kısmında da tamamına yakın soruyu doğru cevaplamalısınız.
  • Fen bilimleri kısmında sorulan 25 sorudan yine 20 ila 22 net arasında bir sonuç almanız gerekmektedir.
  • Son olarak sosyal bilgiler kısmından da 22 ila 24 net arasında bir net almanız gerekmektedir.

Ortalama netlere de bakıldığında burs almak için başarılı olmanız ve neredeyse tüm sorulara doğru cevap vermeniz gerekir. 100 sorudan ortalama 90 net yapmanız burs almanız için önemlidir. Tabii ki bu net sayılarında yıldan yıla +/- 1’lik değişimler görülebilmektedir. Bu noktada hedefiniz her zaman bu netlerin de üstünde olmalıdır.

5. Sınıf Bursluluk soruları çıkmış sorularına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir