1. Anasayfa
 2. KPSS

KPSS Önlisans Vatandaşlık Soru Dağılımı

KPSS Önlisans Vatandaşlık Soru Dağılımı
KPSS Önlisans Vatandaşlık Soru Dağılımı
0

Ülkemizde üç farklı KPSS sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlar ortaöğretim, ön lisans ve lisans sınavıdır. Adından da anlayabileceğiniz üzere ortaöğretim sınavı lise mezunu adayların girdiği sınavdır. Lisans sınavı ise 4 yıllık üniversite mezunlarının girdiği sınavdır. Ön lisans sınavı da anlayabileceğiniz üzere 2 yıllık bölümlerden yani meslek yüksekokullarından mezun olan adayların girdiği sınav olmaktadır. Tabii ki bu sınavlara çok fazla başvuru yapılmaktadır. Özellikle de ortaöğretim ve önlisans sınavları iki yılda bir yapılan sınavlar olduğundan bu sınavlara olan başvuru daha da artmaktadır. İnsanlar da bu sınavlar hakkında aklına takılan tüm soruları araştırmakta ve sınava iyi bir şekilde hazırlanmak istemektedir. Bu noktada yapılan araştırmalardan birisi de KPSS Önlisans vatandaşlık soru dağılımı olmaktadır. İnsanlar sınavda yer alana vatandaşlık kısmından kaç soru çıktığını ve bu soruların hangi konulardan geldiğini merak etmektedir.

KPSS Önlisansta Kaç Tane Vatandaşlık Sorusu Var?

KPSS Önlisans vatandaşlık soru dağılımı sorusundan önce insanların merak ettiği konulardan birisi sınavda kaç adet soru geldiği olmaktadır. Bu noktada vatandaşlık genel kültür kısmında yer alana ve bu alanda da en az sorunun geldiği ders olmaktadır. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda vatandaşlıktan tam olarak 9 tane soru sorulduğunu görmekteyiz. 2012 yılından günümüze kadar sınavda vatandaşlık kısmından 9 soru gelmektedir. Tabii ki bu, vatandaşlık kısmına çalışmamanız anlamına gelmemektedir. Başta da belirtiğimiz gibi önlisans sınavları iki yılda bir yapılmaktadır. Bu da çok fazla insanın sınava girmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda yüksek bir puan almanız atanmanız için çok önemlidir. Sınavda yapacağınız her soru sizi binlerce adayın önüne geçirmektedir. Bu noktada 9 soruyu da yapmak sizin için büyük bir öneme sahiptir. Bu 9 soruyu yaparak on binlerce hatta bazı durumlarda yüz binlerce adayın önüne geçmeniz mümkün olmaktadır.

KPSS Önlisans Vatandaşlık Soru Dağılımı

KPSS Önlisans vatandaşlık soru dağılımı kısmına gelecek olursak KPSS Önlisansta aşağıdaki konulardan sorular çıkmaktadır. Sınavda bu konular dışında soru gelmemektedir.

 • Hukukun temel kavramları
 • Devlet biçimleri demokrasi ve kuvvetler ayrılığı,
 • Anayasa hukukuna giriş,
 • Temel kavramlar ve Türk anayasa tarihi,
 • 1982 anayasası ve 1982 anayasasının temel ilkeleri,
 • Temel hak ve hürriyetler,
 • Yasama,
 • Yürütme,
 • Yargı,
 • İdare hukuku KPSS önlisansta vatandaşlık kısmından soruların geldiği konular olmaktadır.

Geçmiş yıllara baktığımızda soruların en çok bu konulardan geldiğini görmekteyiz. Sizlerin de bu konulara yoğun bir şekilde çalışması ve bilgi eksiklerini kapatması bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Aksi halde sınavda çıkan soruları doğru olarak yapmanız zorlaşacaktır. Bu da sınavda geriye düşmenize neden olacaktır. Soruları yanlış yapmanız durumunda netleriniz gittiği için bu çok daha büyük bir olumsuzluk katmaktadır. Sizlere puan getirmediği gibi bir de var olan puanınızın düşmesine neden olmaktadır.

KPSS Önlisansta Hangi Konulardan Kaç Soru Çıkıyor?

Bu noktada merak edilen konulardan birisi de tabii ki bu konulardan kaç soru çıktığı olmaktadır. Maalesef bu noktada net bir sayı vermek mümkün değildir. Yıllara göre soruların dağılımı değişebilmektedir. Bu noktada;

 • Genel olarak geçmiş yıllara baktığımızda en çok soru gelen konuların başında temel hukuk kavramları gelmektedir. Her yıl buradan 3 soru gelmiştir.
 • En çok sorunun geldiği bir diğer alan idare hukuku olmuştur. Bu alandan 2012 yılında 3 soru gelmiştir. 2024’e kadar ise bu alandan her yıl 2’şer soru sorulmuştur. Bu noktada en çok soru gelen konulardan bir diğeri olmaktadır.
 • Son zamanlarda en çok sorunun geldiği bir diğer alan yürütme olmaktadır. Yürütmeden geçtiğimiz yıllarda tek bir soru gelirken günümüzde 2 sorunun geldiği yılların sayısı artmaktadır.
 • Türk anayasa tarihi ara ara sorulan konulardan birisidir. Bu noktada bu konudan her yıl soru gelmemektedir.
 • En az sorunun geldiği konu ise temel hak ve ödevler olmaktadır. Çoğu yıl bu konudan hiç bir soru sorulmamıştır. Bu noktada yine de bu alandaki temel konuları öğrenmeniz faydanıza olacaktır.
 • Yine çok az sorunun geldiği hatta çoğu yıl hiç sorunun gelmediği alanlardan birisi de anayasal kavramalar ve Türk anayasa tarihi olmaktadır. Bu alanlar da az sayıda sorunun geldiği yıllardır.
 • Yargı konusu bazı yıllar tek bir sorunun bazı yıllar ise hiç bir sorunun gelmediği bir alandır. Yine de yukarıda yer alan konulara göre daha iyi bir ortalamaya sahiptir. Ara ara olsa da soru gelmiştir. Bu yüzden mutlaka çalışmanız gerekmektedir.
 • Yasama kısmı da yine düzenli olarak soru gelen konulardan birisidir. Her yıl en az bir bazı yıllar ise iki soru bu alandan gelmiştir. Bu noktada mutlaka çalışmanız gereken alanlardan birisidir.

Tabii ki her yıl sorulan soruların konusu farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada yukarıda verilen sayılar tamamen geçmiş yıllara bakılarak hazırlanmaktadır. Bunlar net olarak gelecek soru sayısını bildirmemektedir. Bu yüzden tüm konulara çalışmanız önemlidir.  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir