1. Anasayfa
  2. Konular

ÖSYM Fotoğraf Nasıl Yüklenir, Değiştirilir?

ÖSYM Fotoğraf Nasıl Yüklenir, Değiştirilir?
ÖSYM Fotoğraf Yükleme
0

ÖSYM fotoğraf değişimleri, internet üzerinden sıkça araştırılmakta ve de merak edilmekte olan konular arasında yer alabilmektedir. Özellikle de kullanım olarak oldukça önemli hususlar arasında bulunabilmektedir.

Aşağıda yer alan adımlar ile beraber siz de ÖSYM sitesinde yer almakta olan fotoğrafınızı oldukça kısa bir süre içerisinde değiştirme imkanı bulabilirsiniz.

ÖSYM fotoğraf değişikliği gerçekleştirmek için ilk olarak ÖSYM aday sistemleri sitesine giriş sağlamak gerekmektedir. Daha sonrasında profilim olarak yer alan kısım üzerinden Fotoğraf bilgilerin kısmına gelerek T.C. kimlik fotoğrafımı kullan diyerek T.C. kimlik kartı üzerinde yer alan fotoğrafı kısa sürede yüklemek mümkün olabilmektedir.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılmaktadır?

ÖSYM fotoğraflarının tam olarak site üzerinden nasıl değiştirilebildiği, birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alabilmektedir. ÖSYM aday işlemleri sistemi içerisinde kaydı bulunan bireyler, iş ya da sınav amacı ile kullanmakta olan fotoğrafları belli bir süre sonrasında değiştirmek isteyebilirler. Özellikle de kişilerin yetkililer tarafından tanınması için güncel fotoğrafların ÖSYM sistemi içerisinde yüklü olması oldukça önemli olmaktadır. ÖSYM fotoğrafınızı kimlikte yer alan fotoğraf ile aynı olmasını sağlamak mümkündür.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Adımları Şu Şekildedir;

  • AİS sistemine giriş sağlamak gerekir. (https://ais.osym.gov.tr)
  • Daha sonrasında ise Profilim kısmı üzerinden Fotoğraf Bilgilerim alanına geçerek,
  • TC Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan butonu üzerinden kimlik fotoğrafınızı AİS sistemine kolayca yükleyebilirsiniz.

Kimlik fotoğrafı haricinde farklı bir foto yüklemek isteyen kişiler ise, ÖSYM sınav koordinatörlükleri üzerinden ya da başvuru merkezlerinden ücretsiz bir şekilde fotoğraf çekilebilir ve de bunların yüklenmesini talep edebilirsiniz. Dilekçe gönderimleri ile de fotoğraflarınızın güncellenmesini talep edebilirsiniz. Genel olarak birçok okul, sınav dönemi içerisinde ya da sınav başvurularında sınav merkezlerini ziyaret ederek yeni fotoğraf çekilebilir ve de bunları sisteme yüklenmesini talep edebilir. ÖSYM sistemine yüklenen bu yeni fotoğraflar, çekim tarihinden sonrasında 50 ay süre ile kullanım sağlamasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Süre aşımında ise fotoğrafı güncelleyerek yeni bir fotoğraf sisteme yüklenmesi gerekir.

ÖSYM Fotoğrafı Kaç Gün ve Kaç Yıl Geçerli Olmaktadır?

ÖSYM fotoğraflarının, yetkililer tarafından tanınması için belirli bir dönem içerisinde güncellenmesi gerekir. AİS aday işlemleri sistemi içerisinde güncel fotoğraf yükleme ile 50 ay boyunca bu fotoğrafın kullanımı sağlanabilir. Zaman aşımına uğrayan fotoğraflar, güncelleri ile değiştirilmesi talep edilmektedir. Bunun için ise ÖSYM sınav başvuru merkezlerine giderek yeni fotoğraf çektirip sisteme yüklenmesini talep edebilirsiniz. Bunun haricinde TC kimlik kartı üzerinde yer almakta olan fotoğrafları da sistem içerisine yükleme işlemleri ile fotoğrafları güncelleme işlemleri sağlayabilirsiniz. Bunun için yine ÖSYM AİS sistemine giriş yapmalısınız. Daha sonrasında profilim kısmı üzerinden fotoğraf bilgilerim ve daha sonrasında Tc kimlik kartı fotoğrafımı kullanım adımları ile fotoğrafınız kimlik kartındaki fotoğraf ile değiştirmiş olursunuz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir